ترمینال گنو/لینوکس یکی از بخش‌های اصلی و جدانشدنی این سیستم‌عامل است. ترمینال درواقع محیط غیرگرافیکی است که بدلیل سرعت و توانایی‌های خاص خود دارای کاربرد زیادی می‌باشد.

در این مطلب، لیست و توضیحی مختصر از دستورات ابتدایی ترمینال گنو/لینوکس را می‌خوانیم  …


برای هر دستور تصویری قرار داده نشده و بهتر است برای مشاهده خروجی هر دستور آن‌ها را در ترمینال خود وارد کرده و خروجی را با توضیحات این مطلب بررسی کنید.

۱- دستور ls

این دستور لیستی از تمام فایل‌ها و دایرکتوری‌های موجود در مسیری که در آن قرار داریم را به ما نشان می‌دهد. اما این کد تنها نام فایل‌ها و دایرکتی‌ها را نشان می‌دهد. حال اگر جزییات بیشتری بخواهیم چه باید کرد؟

۲- دستور ls -l

برای مشاهده جزییات بیشتر باید از این دستور استفاده کرد که شامل ستون‌های مختلفی است و هرکدام اطلاعات خاصی از جمله (از راست به چپ) نام، تاریخ آخرین تغییرات و حجم را نشان می‌دهد.

دستور cat

به کمک این دستور می‌توان محتویات فایل‌ها را مشاهده کرد و بهتر است فایل‌های متنی باشد، از جمله فایل‌های txt و کدهای یک متن برنامه نویسی. برای مثال cat file1.txt که file1 نام فایل مورد نظر و txt نوع فایل می‌باشد

اگر بخواهیم به کمک این دستور محتوای تعداد بیشتری از فایل‌ها را مشاهده کرد کافیست: cat file1.txt file2.txt

دستور ls *.txt 

لیستی از تمام فایل‌هایی که انتهای نام‌شان به txt. ختم می‌شد را نشان می‌دهد.

 دستور ls ?.txt

لیستی از تمام فایل‌هایی که انتهای نام‌شان txt. می‌باشد و قبل از آن یک کاراکتر باشد.

دستور cat *.txt

محتوای تمام فایل‌هایی که انتهای نام‌شان به txt. ختم می‌شد را نشان می‌دهد را نشان می‌دهد.

 دستور cat ?.txt

محتوای تمام فایل‌هایی که انتهای نام‌شان txt. می‌باشد و قبل از آن یک کاراکتر باشد را نشان می‌دهد.

 دستور echo

هر چیزی جلوی آن باشد را چاپ می‌کند. برای اینکه متن را بصورت رشته در نظر بگیرد متن را درون ” ” قرار می‌دهیم.

برای نمایش مقدار متغیرها مانند متغیر PATH که مسیر برنامه‌های اجرایی درون آن ذخیره می‌شود می توان از کد echo $PATH استفاده کرد. دقت کنید که استفاده از علامت $ برای زمانیست که می‌خواهیم یک متغیر را بخوانیم.

  • برای اجرای چند دستور در یک خط ترمینال می‌توان از نقطه ویرگول ; استفاده کرد. برای مثال کد ls ; cat file1.txt که ابتدا یک لیست از محلی که در آن قرار داریم می‌دهد سپس فایل مورد نظر در همان محل را می‌خواند.

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.